Restrukturyzacja transportu kolejowego w Polsce

W latach 2004-2005 SYSTRA realizowała projekt, którego celem było pełne wdrożenie prawodawstwa UE w zakresie oddzielenia eksploatacji od infrastruktury, zbudowanie nowego modelu opłat za dostęp do infrastruktury oraz wypracowanie najbardziej korzystnych w polskich warunkach rozwiązań.

W ramach tego projektu SYSTRA przygotowała różne scenariusze dostępu do rynku kolejowego w zakresie przewozów towarowych, pasażerskich kwalifikowanych i regionalnych wraz z możliwymi metodami ich wdrożenia, zgodnego z dyrektywami unijnymi i polityką transportową oraz lokalnymi uwarunkowaniami. Zdefiniowane zostały także kompetencje UTK jako regulatora rynku kolejowego i gwaranta bezpieczeństwa ruchu.

SYSTRA przeprowadziła cykle szkoleń, zarówno dla kadry kierowniczej, jak i specjalistów w poszczególnych dziedzinach, w trakcie których uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z unijnymi rozwiązaniami w zakresie transportu kolejowego. Zorganizowane zostały także wizyty poglądowe dla urzędników wyższego szczebla w rożnych krajach Europy.

Drukuj Wyślij link Do góry