SYSTRA i Parsons projektują sieć kolejową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

25 listopada 2010, występując w ramach joint-venture SYSTRA/Parsons, SYSTRA została zaangażowana jako generalny projektant budowy sieci kolejowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Realizację tej inwestycji oraz eksploatację przyszłej sieci kolejowej powierzono powołanej specjalnie w tym celu w czerwcu 2009 roku spółce inwestorskiej Union Railway.

20/12/2010

Wyłonienie generalnego projektanta stanowi ważny etap realizacji tej inwestycji, która przewiduje wybudowanie 1500 km sieci kolejowej dla potrzeb przewozów pasażerskich i transportu towarowego. Nowa sieć kolejowa połączy główne miasta i ośrodki przemysłowe wszystkich siedmiu emiratów federacji. Inwestycja ta wpisuje się również w projekt GCC (Gulf Cooperation Council), który zakłada docelowo wybudowanie połączeń kolejowych między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Kuwejtem, Arabią Saudyjską, Bahrajnem, Katarem i Omanem.

Pierwsza faza inwestycji (tzw. „faza 0”) polega głównie na wybudowaniu linii kolejowej dla potrzeb transportu siarki wydobywanej w zagłębiach Shah i Hashan w zachodniej części Abu Dabi do portu Ar Ruways. Zadanie inżynierskiej spółki joint-venture obejmuje kompletną realizację inwestycji, od prac studialnych po wykonanie prób i oddanie linii do eksploatacji. Prace rozpoczną się niezwłocznie i realizowane będą przez okres 44 miesięcy. Przewidywany termin oddania linii do użytku to czerwiec 2014. Do realizacji projektu zaangażowano na wstępie 20 osób, przy czym w kluczowych momentach liczebność tego zespołu może wzrosnąć nawet do 80 osób.

Spółka inżynierska SYSTRA/Parsons uzyskała ponadto zamówienie na przeprowadzenie weryfikacji projektów i materiałów przetargowych dotyczących dwóch następnych etapów inwestycji: zakończenia budowy sieci kolejowej w Abu Dabi i Dubaju poprowadzonej do portu Jabal Ali (faza 1) i zakończenia budowy sieci kolejowej w emiratach północnych (faza 2).

Ph. Citroën, Dyrektor Generalny SYSTRY, stwierdził, iż owocna współpraca ze spółką inwestorską Union Rail stanowi kolejny pozytywny element strategii prowadzonej przez SYSTRĘ w krajach Bliskiego Wschodu: SYSTRA uczestniczyła wcześniej w opracowaniu wspomnianego wyżej projektu sieci transgranicznej GCC, brała udział w projektowaniu i budowie sieci metra w Dubaju oraz uczestniczyła w realizacji wielu innych projektów komunikacji miejskiej i kolejowej w Arabii Saudyjskiej.

Drukuj Wyślij link Do góry